Oddělení šestinedělí - novorozenci (chodba P1)

Vedoucí lékař: MUDr. Markéta Lukšová

Staniční sestra: Kateřina Procházková

Chodba P1 (1.patro vpravo)

Doba pro návštěvy:14.00 – 18.00 hod.

Telefon: 224 967 105

Oddělení pro fyziologické novorozence na chodbě P1 je součástí oddělení nadstandardní péče šestinedělí. Toto oddělení má 13 lůžek pro matky s dětmi. Zajišťujeme zde komplexní péči o novorozence matek přijatých na toto oddělení. Matky zde mohou být jak po vaginálním porodu, tak i po císařském řezu, resp. po přeložení z Jednotce intenzivní péče (JIP).

Většina našich dětí jsou zdraví novorozenci narození v termínu, malou část dětí tvoří novorozenci, kteří vyžadují určitou léčebně-ošetřovatelskou intervenci, ta jim však dovoluje zůstat na oddělení fyziologických novorozenců spolu s matkou na pokoji, popřípadě na dětském boxu. Jedná se například o novorozence, kteří vyžadují fototerapii kvůli novorozenecké žloutence, podávání některých léků, infúze, pozorování, podávání kyslíku nebo podporu při udržování stálé tělesné teploty.

Pokud se matka po příjmu na oddělení z porodního sálu nebo z JIP cítí dobře, pak jí dětská sestra obvykle předá novorozence do vlastní péče. Maminky se nemusí obávat, že tuto péči nezvládnou. Dětská sestra jim bude vždy nablízku a provede zacvičení v ošetřování novorozence, v přebalování, koupání, kojení (nebo alternativním krmení při jeho nedostatečnosti), a bude nápomocna ve spoustě dalších individuálně potřebných situacích. Nestyďte se kdykoli a na cokoli zeptat, a to i opakovaně, pokud Vám informace nebude jasná. Každý den probíhá v dopoledních hodinách vizita, kdy miminko přijde prohlédnout dětský lékař. I v tuto dobu je vždy prostor na Vaše otázky. Pokud Vás napadnou později, nevadí, lékař i sestra jsou Vám k dispozici po celou dobu Vašeho pobytu v porodnici.

První dny jsou pro matku velmi emocionálním obdobím. Většinu času strávíte pravděpodobně pozorováním svého malého zázraku. Objevíte každý detail, barvu vlásků, tvar obličeje, pusinky i ručiček, rozdílné výrazy obličeje. Po narození má většina dětí stejnou barvu očí (modrá), individuální barevnost získají až přibližně šest měsíců po narození. Hlavička miminka po spontánním porodu může být trochu protáhlá, jakoby „šišatá“. Nebojte se, to je také normální, protože jednotlivé kosti na hlavičce novorozence nejsou srostlé a porodem došlo k jejich posunutí.  Tento jev můžete cítit i pod vlastními prsty, když miminko pohladíte. Přibližně po jednom týdnu dostane hlavička svůj obvyklý kulatý tvar.

Návštěvní hodiny

Návštěvní hodiny našeho oddělení jsou shodné s návštěvními hodinami celého oddělení šestinedělí. Chápeme, že se rády se svým miminkem pochlubíte. Pokuste se zorganizovat návštěvy tak, aby Vás příliš neunavovaly a abyste na ni byla Vy i Vaše miminko připravené. Zejména je vhodné, abyste nebyla rušena přítomností návštěvy u jídla. Po porodu, i když probíhal zcela bez komplikací, je většina žen vyčerpaná. Rozvrhněte si návštěvy rovnoměrně do všech dnů, které v porodnici strávíte. Pokud strávíte s návštěvou delší dobu od posledního kojení, je velmi pravděpodobné, že se Vám miminko vzbudí hladové a celou Vaší návštěvu propláče. Ne vždy se maminky cítí dobře při kojení před zraky všech, kdo zrovna na návštěvě jsou, a někdy jsou potom nuceny návštěvu předčasně ukončit.

Vaše miminko, i když je narozené v termínu, nemá stále dostatečně vyvinutý imunitní systém. Stejně tak jako Vy si myjete ruce před každou manipulací s miminkem (dětská sestra Vás bude instruovat), nedovolte návštěvám sahat na Vaše dítě bez umytí rukou. V každé chodbě šestinedělí naší budovy je možné využít dezinfekční prostředek. Z důvodu bezpečnosti Vašeho miminka nechoďte nikdy s miminkem v náručí. Naše postýlky jsou pojízdné a můžete s nimi zajet, kamkoli potřebuje. Po porodu se totiž poměrně snadno může u matky objevit náhlá slabost a mdloby, hrozí pak náhlá změna stability.

Cíle péče o fyziologického novorozence:

  • poporodní období u fyziologických novorozenců je přirozený stav matky a dítěte. Naším cílem je vytvoření co nejvlídnějšího, nejvstřícnějšího a nejpřátelštějšího prostředí po celou dobu pobytu na našem porodnickém zařízení.

  • v co nejkratší době (2-5 dnů) poskytnout matce takovou podporu v zácviku v péči o novorozence, aby v této péči získala samostatnost a jistotu.

  • maximálně podporovat přirozenou stravu novorozence – kojení. V případě obtíží jsme připraveni poskytnout maximální pomoc a poradenství našich laktačních poradkyň a dětských sester s dlouholetou zkušeností s řešením těchto obtíží.

  • vytvořit z těchto několika dní pro matku a dítě období, na které bude ráda vzpomínat.