Gynekologicko-porodnická klinika

1. lékařské fakulty University Karlovy
a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

Apolinářská 441/18

128 08, Praha 2

+420 224 961 111

ústředna

Oddělení neonatologické intermediální péče (IMP)

Vedoucí lékař intermediální péče: MUDr. Blanka Zlatohlávková, Ph.D.
Oddělení IMP 1
Oddělení IMP 2
Oddělení IMP 3

Naše oddělení intermediální péče (IMP) zajišťuje kompletní ošetřovatelskou péči o dvě skupiny novorozenců. První skupinou jsou děti přicházející z jednotky intenzivní a resuscitační péče (JIRP) nebo z jednotky intenzivní péče (JIP), které již tuto péči nepotřebují, ale jejich zdravotní stav zatím ještě nedovoluje propuštění domů. Druhou skupinou jsou novorozenci narození lehce předčasně (přibližně od 32. týdne těhotenství), kteří potřebují zvýšenou péči a sledování, ale jejich poporodní adaptace probíhá natolik uspokojivě, že nevyžadují péči intenzivní.

Novorozenci, přicházející z JIRP nebo JIP

Oproti JIRP a JIP je naše oddělení více uvolněné. Protože naše děti jsou již zdravější a většina z nich čeká, až vyrostou a zesílí natolik, aby splnily všechna kritéria pro propuštění domů, je daleko více prostoru a času na to, abyste už veškerou péči o děti vykonávali sami. Velkou pozornost zde věnujeme kojení. Náš zdravotnický tým „ušije“ péči i výživu Vašemu novorozenci na míru. Naše dětské sestry Vám budou samozřejmě nápomocné.

Protože místa pro hospitalizaci maminek na našem oddělení jsou limitovaná, praxe je taková, že pokud je časový horizont propuštění dítěte do domácího ošetřování ještě vzdálený, je maminka propuštěna z oddělení šestinedělí domů a vrací se zpět na oddělení přibližně týden až dva před plánovaným propuštěním dítěte. Mezitím může na oddělení docházet a zůstávat po boku novorozence podle svých časových možností. Na noc opět odchází domů.

Lehce nezralí novorozenci

Po porodu lehce nezralého novorozence budete pravděpodobně přijata na oddělení šestinedělí, abyste byla svému dítěti nablízku. Přestože miminko nepotřebuje intenzivní péči, bude potřeba, aby minimálně prvních několik hodin až dní strávilo na našem tzv. observačním boxu a bylo sledováno našimi dětskými sestrami. Samozřejmě můžete být kdykoliv po boku svého miminka a podle jeho a svého stavu se mu věnovat. Měření teploty, přebalování, polohování a zejména kojení, to je jen několik činností z komplexní ošetřovatelské péče, které můžete u svých dětí vykonávat samostatně. Dětské sestřičky Vás zaučí v mnoha dalších aktivitách.

Pokud to Vaše rodinná a naše provozní situace dovoluje, můžete zůstat se svým miminkem v porodnici po celou dobu jeho pobytu na našem oddělení. Většinou se jedná o několik dnů až týdnů. Konkrétní individuální opatření s Vámi prodiskutuje ošetřující lékař Vašeho miminka.

Propouštění z oddělení intermediární péče

Než bude Vaše miminko propuštěno do domácího ošetřování, musí splňovat spoustu kritérií.

Mezi základní kritéria pro propuštění patří:

  • věk dítěte, který odpovídá minimálně 36. týdnu těhotenství
  • minimální hmotnost dítěte 1 800 gramů
  • bezproblémová funkce dýchání a krevního oběhu
  • vyřešená výživa/kojení (plné nebo částečné)

Dále je nutné, abyste se o své miminko uměla/i starat (péče o původně nedonošeného nebo nemocného novorozence se může trochu lišit od péče o novorozence donošeného a zdravého) a často je potřeba, abyste se naučila/i s dítětem též rehabilitovat. Všechna popsaná kritéria jsou pouze orientační, mohou se individuálně pro jednotlivé děti lišit. Ošetřující lékař a ošetřující sestra Vašeho miminka Vás budou dostatečně včas informovat.

Při propuštění je možné, že Vás lékař pozve do dětské ambulance či Vás požádá o sjednání termínu návštěvy telefonicky. Telefonické objednání je možné na lince 224 967 433. Následná péče po propuštění je prováděna ve spolupráci s Centrem komplexní péče o děti s perinatální zátěží na Klinice pediatrie a dědičných poruch metabolismu VFN v Praze (KPDPM), Ke Karlovu 455/2, 128 08 Praha 2, Areál DAK (budova E1b, 1. patro), tel.: +420 224 967 354 (kartotéka).

Prevence syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS – Sudden Infant Death Syndrome)

Letáček ke stažení zde.

SYNDROM NÁHLÉHO ÚMRTÍ KOJENCE je neočekávané úmrtí zdravého kojence ve spánku, kde ani podrobné vyšetření neodhalí příčinu.

Jak snížit riziko SIDS?

  • Ke spaní ukládejte kojence výlučně na záda.
  • Nepoužívejte v kojenecké postýlce měkké matrace, polštáře a kožešiny.
  • Pokrývku založte pod okraj matrace u nohou a volný konec pokrývky nechte jen tak dlouhý, aby nezakrýval kojenci hlavičku.
  • Nikdy si neberte kojence na spaní do postele. Nejbezpečnější místo pro spánek kojence je samostatná postýlka
  • v pokoji rodičů.
  • Nekuřte v těhotenství. Ani po narození dítěte není kouření v prostředí, kde pobývá kojenec, vhodné.
  • Kojencům od 1 měsíce věku nabídněte k usínání dudlík. Pokud dítě spí a dudlík upustí, není potřebné mu ho vracet.
  • Pokud kojenec dudlík odmítá, nenuťte mu ho.
  • Dbejte na to, abyste kojence nepřehřáli. K tepelné pohodě ve spánku při 16 °C postačí dvě tenké přikrývky, při 20 °C jedna tenká přikrývka a při 24 °C jen povlak bez náplně.
  • Poskytněte tyto informace všem, kdo se o Vaše děťátko starají.
  • V případě akutních problémů volejte 155