Gynekologicko-porodnická klinika

1. lékařské fakulty University Karlovy
a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

Apolinářská 441/18

128 08, Praha 2

+420 224 961 111

ústředna

Šestinedělí P3


Vedoucí lékař oddělení fyziologických novorozenců: MUDr. Markéta Lukšová

Na všech odděleních zajišťujeme komplexní péči o novorozence matek přijatých na tato oddělení. Matky zde mohou být po vaginálním porodu, i po císařském řezu, resp. po přeložení z jednotky intenzivní péče (JIP).

Většina našich dětí jsou zdraví novorozenci narození v termínu, malou část dětí tvoří novorozenci, kteří vyžadují určitou léčebně-ošetřovatelskou intervenci, ta jim však dovoluje zůstat na oddělení fyziologických novorozenců spolu s matkou na pokoji, popřípadě na dětském boxu. Jedná se například o novorozence, kteří vyžadují fototerapii kvůli novorozenecké žloutence, podávání některých léků, infuze, pozorování, podávání kyslíku nebo podporu při udržování stálé tělesné teploty.

Pokud se matka po příjmu na oddělení z porodního sálu nebo z JIP cítí dobře, pak jí dětská sestra obvykle předá novorozence do vlastní péče. Maminky se nemusí obávat, že tuto péči nezvládnou. Dětská sestra jim bude nablízku a provede zacvičení v ošetřování novorozence, v přebalování, koupání, kojení (nebo alternativním krmení při jeho nedostatečnosti) a bude nápomocna ve spoustě dalších individuálně potřebných situacích. Nestyďte se kdykoli a na cokoli zeptat, a to i opakovaně, pokud Vám informace nebude jasná. Každý den probíhá v dopoledních hodinách vizita, kdy miminko přijde prohlédnout dětský lékař. I v tuto dobu je vždy prostor na Vaše otázky. Pokud Vás napadnou později, nevadí, lékař i sestra jsou Vám k dispozici po celou dobu Vašeho pobytu v porodnici.

První dny jsou pro matku velmi emocionálním obdobím. Většinu času strávíte pravděpodobně pozorováním svého malého zázraku. Objevíte každý detail, barvu vlásků, tvar obličeje, pusinky i ručiček, rozdílné výrazy obličeje. Po narození má většina dětí stejnou barvu očí (modrá), individuální barevnost získají až přibližně šest měsíců po narození. Hlavička miminka po spontánním porodu může být trochu protáhlá jakoby „šišatá“. Nebojte se, to je také normální, protože jednotlivé kosti na hlavičce novorozence nejsou srostlé a porodem došlo k jejich posunutí. Tento jev můžete cítit i pod vlastními prsty, když miminko pohladíte. Přibližně po jednom týdnu dostane hlavička svůj obvyklý kulatý tvar.

Návštěvní hodiny

Návštěvní hodiny našeho oddělení jsou shodné s návštěvními hodinami celého oddělení šestinedělí. Chápeme, že se rády svým miminkem pochlubíte. Pokuste se zorganizovat návštěvy tak, aby Vás příliš neunavovaly a abyste na ně byla Vy i Vaše miminko připravené. Zejména je vhodné, abyste nebyla rušena přítomností návštěvy u jídla. Po porodu, i když probíhal zcela bez komplikací, je většina žen vyčerpaná. Rozvrhněte si návštěvy rovnoměrně do všech dnů, které Vás v porodnici čekají. Pokud strávíte s návštěvou delší dobu od posledního kojení, je velmi pravděpodobné, že se Vám miminko vzbudí hladové a celou Vaši návštěvu propláče. Ne vždy se maminky cítí dobře při kojení před zraky všech, kdo zrovna na návštěvě jsou, a někdy jsou potom nuceny návštěvu předčasně ukončit.

Vaše miminko, i když je narozené v termínu, nemá stále dostatečně vyvinutý imunitní systém. Stejně tak jako Vy si myjete ruce před každou manipulací s miminkem (dětská sestra Vás bude instruovat), nedovolte návštěvám sahat na svoje dítě bez umytí rukou. V každé chodbě šestinedělí naší budovy je možné využít dezinfekční prostředek. Z důvodu bezpečnosti svého miminka nechoďte nikdy s miminkem v náručí. Naše postýlky jsou pojízdné a můžete s nimi zajet, kamkoli potřebujete. Po porodu se totiž poměrně snadno může u matky objevit slabost a mdloby, hrozí pak náhlá ztráta stability.

Cíle péče o fyziologického novorozence:

  • vytvořit co nejvlídnější, nejvstřícnější a nejpřátelštější prostředí po celou dobu pobytu na našem porodnickém zařízení, a tím podpořit přirozený stav matky a dítěte, jakým je poporodní období u fyziologických novorozenců
  • v co nejkratší době (2–5 dnů) poskytnout matce takovou podporu v zácviku v péči o novorozence, aby získala samostatnost a jistotu
  • maximálně podporovat přirozenou stravu novorozence, tzn. kojení – v případě obtíží jsme připraveni poskytnout pomoc a poradenství našich laktačních poradkyň a dětských sester, které mají dlouholeté zkušenosti s řešením těchto obtíží
  • vytvořit z těchto několika dní pro matku období, na které bude ráda vzpomínat

Kontakt: