Gynekologicko-porodnická klinika

1. lékařské fakulty University Karlovy
a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

Apolinářská 441/18

128 08, Praha 2

+420 224 961 111

ústředna

Registrace k porodu

14.týden těhotenství

Rezervace místa v naší porodnici (stejně jako v ostatních pražských porodnicích) je možná až od dokončeného 14.týdne těhotenství (od tzv. dne 14+0). K výpočtu dne 14+0 můžete využít jakoukoliv internetovou porodnickou kalkulačku nebo se můžete podívat do přiloženého souboru

Den 14+0 se v naprosté většině případů určuje dle dne poslední menstruace (dále PM). Později určené termíny porodu dle ultrazvukových vyšetření se mohou lišit a v průběhu těhotenství se budou určitě měnit. Proto je nejvhodnějším datem pro určení dne 14+0 (dne registrace) právě datum dle PM. Z toho pravidla existují jen dvě výjimky:

Pokud se liší termín porodu dle PM a termín porodu dle ultrazvuku v prvním trimestru o minimálně dva týdny, uvažuje se pro registraci předpokládaný termín dle ultrazvuku (mohlo dojít k dřívějšímu/pozdějšímu otěhotnění o měsíc).
V případě IVF (umělého oplodnění). V tomto případě je známo stáří těhotenství přesněji, ze dne oplodnění.

Pokud si nejste jistá, že uvedený den je správný, popř. máte od svého obvodního gynekologa mírně odlišné datum (časté v přestupném roce), můžete si správnost dne 14 + 0 jednoduše ověřit: den 14 + 0 musí vyjít na stejný den v týdnu, na který vyšel Váš den PM a na který vychází Váš termín porodu (jsou to dokončené týdny 0 + 0, 14 + 0 a 40 + 0).

Pokud se u nás chcete registrovat k porodu (rezervovat si místo), měly byste se zapsat přesně na den svého předpokládaného termínu porodu. Pokud zjistíte, že přesně na den uvedený v těhotenské průkazce máme plno, můžete se zapsat i na libovolné místo v okolních +/-5 dnech (ale nesmíte to samozřejmě udělat před dnem 14 + 0!). Tato povolená variabilita vychází ze statistiky minulých let: ve zmíněných +/-5 dnech od předpokládaného termínu porodu se narodí cca 50 % dětí.

Krok 1

Krok 1 – získání přístupu do Programu předporodní péče VFN (založení přístupového konta do objednávek):

 • Pokud jste již někdy v minulosti využila objednávací systém VFN, tento krok vynechte.
 • Pro REGISTRACI NOVÉHO UŽIVATELE e-Diáře otevřete stránku https://webdiar.vfn.cz.
 • Stiskněte vpravo nahoře „Přihlásit“ a „Registrovat se“ (registrovat do webdiářů – registrace k porodu je až další krok). Pokud by se Vám zobrazovala stránka v angličtině, vlevo nahoře je vlaječka ČR, která Vám přepne zobrazení do češtiny.
 • Otevře se Vám okno se základními uživatelskými údaji – zvolte si jméno, pod kterým se chcete přihlašovat, a zadejte jej do prvního okénka.
 • Zvolte si heslo a zadejte jej do druhého a třetího okénka.
 • Abychom Vás mohli jednoznačně identifikovat a vyloučili případná duplicitní konta, potřebujeme znát Vaše základní osobní údaje. Tyto údaje vidíte jen Vy, lékaři a porodní asistentky VFN – nikdo jiný. Přenos a uložení Vašich osobních údajů je zcela bezpečné.
 • Povinné údaje jsou „jméno“, „příjmení“ a „číslo pojištěnce“. Toto číslo najdete na své kartičce pojišťovny a v současné době je obvykle shodné s rodným číslem.
 • O všech provedených akcích (objednávka, zrušení objednávky, přesun termínu apod.) budete informována e-mailem nebo SMS zprávou. Proto je v dalším okénku povinný údaj „telefon“.
 • Doporučujeme vyplnit kontaktní e-mail – pokud by došlo k nějaké změně objednávky (nebo kdybychom našli nějakou chybu ve Vaší objednávce), kontaktní e-mail je tím nejlepším způsobem pro komunikaci.
 • Abychom předešli útokům z internetu, je pro odeslání údajů nutné ve spodní části opsat kontrolní kód.
 • Pak již stačí stisknout tlačítko „Registrovat“. Aktivace účtu zmíněná v dolní části stránky není pro porodnické diáře nutná/potřebná.
 • POZOR: pokud jste došli až do tohoto místa, jste registrovaným uživatele OBJEDNÁVKOVÉHO SYSTÉMU VFN, ještě nemáte registraci k porodu.
 • Založit účet do webdiářů VFN si můžete kdykoliv, i před dnem 14 + 0 (založení účtu předem doporučujeme).
Krok 2

Krok 2 – přihlášení do Programu předporodní péče VFN:

 • Otevřete stránku https://webdiar.vfn.cza vpravo nahoře stiskněte „PŘIHLÁŠENÍ“.
 • Do prvního okénka napište své přihlašovací jméno a do druhého okénka napište své heslo (kvůli bezpečnosti se zobrazují jen černé tečky).
 • Systém nerozlišuje malá a velká písmena.
 • Stiskněte tlačítko „Přihlásit“.
 • Pokud jste zapomněli své heslo, stiskněte dole odkaz „Zaslat zapomenuté heslo“ a nechte si jej poslat na svůj mobilní telefon / e-mail. Pokud jste zapomněli své přihlašovací jméno – lze jej najít v prvním info-mailu při založení konta do Webdiářů. Popř. napište na kontaktní e-mail apolinar-ppp@vfn.cz, Vaše přihlašovací jméno se pokusíme co nejrychleji dohledat.
Krok 3

Krok 3 – rezervace místa:

 • Tento krok je přípustný nejdříve od dokončeného 14. týdne těhotenství (14 + 0) od 8.00, před tímto dnem neuvidíte volná místa na svůj termín porodu.
 • Otevřete stránku https://webdiar.vfn.cz, v horním menu zvolte „Pracoviště“. Ukáže se Vám stránka s hledáním …, do „názvu“ zadejte „porod“ a nechte tento text hledat.

Ukáží se Vám 3 naše porodnické webdiáře. Pro registraci k porodu potřebujete diář s názvem „Program předporodní péče – pořadník“.

 • Pozor: na tabletech a smartphonech s malým rozlišením (mobilní verze webdiáře spuštěná 2. 6. 2017) je nutné rozbalit levé menu, vybrat „Pracoviště“ a tam najít „Gynekologicko-porodnická klinika, Program předporodní péče – pořadník“.
 • Po stisku „Objednat“ před jménem diáře se Vám ukáží podrobnější informace o tomto registračním diáři. Pokud chcete pokračovat v registraci k porodu, stiskněte tlačítko „Objednat“.
 • Diář Vám ukáže ke kontrole údaje z Vašeho přihlašovacího profilu (pokud jste např. změnila příjmení, je vhodné to v tomto místě opravit).
 • V následujícím okně vyberte akci „Rezervovat místo v porodnici“ (jiná volba u tohoto rozbalovacího menu není).
 • Do řádku s textem „Hledat volné termíny od“ zadejte datum svého předpokládaného termínu porodu dle PM, které máte uvedené v těhotenské průkazce (nebo jakékoliv dřívější datum – pokud zde vyplníte dřívější datum, popř. necháte výchozí údaj prázdný, nabídnou se Vám všechna zbylá volná místa od zadaného data).
 • Stiskněte tlačítko „Výběr termínu“.
 • Vyberte si jakékoliv volné místo (0–9) u data svého porodu (ne u aktuálního data! – tady si rezervujete místo na období svého porodu). Údaj o čase ignorujte, má zde jen význam formálního pořadí (jako by to byly jednotlivé řádky na listu papíru).
 • Zkontrolujte si, zda jsou údaje správně, a stiskněte tlačítko „Odeslat“.
 • Pokud máte ve svém profilu uvedený kontaktní e-mail, měla by Vám hned přijít potvrzovací zpráva (popř. SMS). Občas se SMSka od operátora zpozdí – svoji úspěšnou objednávku si můžete hned (!) ověřit v horní záložce „Moje objednávky“.
 • Pokud si chcete místo rezervovat ve vyšším týdnu (kdykoliv později, než je den 14 + 0), prosíme o (kontrolní) zapsání Vašeho TP dle PM do pole „upřesnění“. Občas se nám někdo zapíše zcela mimo svůj TP. Při včasném zjištění tohoto stavu Vám můžeme pomoci nalézt správné místo.
Krok 4

Krok 4 – Objednání první návštěvy

 • otevřete stránku https://webdiar.vfn.cz, v horním menu zvolte „Pracoviště“. Ukáže se Vám stránka s hledáním …, do názvu zadejte „porod“, nechte tento text hledat. Tentokrát si vyberte diář „Program předporodní péče – první návštěva“.
 • Celý postup je stejný jako v kroku 3 s jediným rozdílem – výběr data z kalendáře. Zde nezadáváte předpokládané datum svého porodu, ale termín, který Vám k první návštěvě nejlépe vyhovuje. Tento termín by měl být vzdálen maximálně 10 týdnů od data (opravdu 10 týdnů, ne 10 dnů), kdy jste úspěšně dokončila krok 3 (rezervace místa). při objednávce místa se Vám nabídne jediná akce  se jménem „PPP – první návštěva“. „První návštěva“je krátké povídání s porodní asistentkou, nejdelší částí je většinou sepsání tzv. rodinné anamnézy (zdravotního stav Vás, manžela/partnera popř. blízkých příbuzným, jejich zdravotní problémy by mohli mít vliv na porod popř. zdraví novorozence). Pokud byste si chtěla předem připravit své zdravotní údaje (bude to moc vítáno), zde jsou cca základní otázky.
 • Předem upozorňujeme, že první návštěvu si nemá smysl objednávat za situace, kdy na Vás nezbylo místo v pořadníku (krok 3).